Akcent - festival divadla s presahem
Neděle 18.11.
Příběh a jeho užití v akci - Divadelní dílna Marie Schejbal - 2. část

Víkendová dílna polské divadelní režisérky Marie Schejbal je určena všem, koho zajímají divadelní principy zaměřené na arteterapii. Dílna bude mít dvě části. První část „Dříve, než vstoupíme na scénu“ bude zaměřena na hry a skupinová cvičení, druhá část „Umění vizuálního vyprávění“ bude zahrnovat improvizace s objekty. Maria Schejbal od roku 2001 řídí kulturní a vzdělávací centrum Teatr Grodzki v Bielsko-Biała. Více než patnáct let vede dílny zaměřené na vzdělávání v oblasti divadla. V nich se mimo jiné soustředí na práci s drogově závislými. Maria Schejbal je autorkou několika publikací určených učitelům a odborníkům na vzdělávání.

Maria Schejbal povede dílnu v anglickém jazyce bez přítomnosti překladatele. Akreditovaní účastníci festivalu Akcent mají na dílnu vstup zdarma. Zájemci hlaste se na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

18. 11. 13:00 – 16:00
Studio Archa, Zlatnická ulice

 
DOKTOR – In the Mekka of EVIL!

„Jsem DOKTOR, pocházím z Příbrami. Nyní žiji na cestě. Co dělám?“
Astrální léčení skrze obrazovku, putovní syntetická audio-vizuální performance s živou video instalací pro jednoho diváka.

Koncept: Matyáš Dlab, Petr Šprincl, Jan Kovář

Délka představení: 15 minut, v češtině nebo v angličtině

18. 11. 14:00 – 20:00
Karavan, ulice Na Florenci

 
Setkání s Wen Hui - Prezentace a projekce filmů nezávislého uměleckého centra The Living Dance Studio

Tanečnice a choreografka Wen Hui založila v roce 1994 Studio živého tance společně s dokumentaristou Wu Wenguangem. Ve svém centru na okraji Pekingu, které funguje nezávisle na podpoře čínské vlády, vytvářejí oba umělci projekty zaměřené na aktuální problémy dnešních Číňanů a na traumata moderní čínské historie. Ve své práci kombinují autentické příběhy, světelný design, dokumentární film, tanec a hudbu.
Od svého založení vytvořilo Studio živého tance více než šestnáct projektů, které měly ohlas v Evropě i ve Spojených státech. Nejnovější představení z cyklu „Memory“ vzniklo na základě rozhovorů mladých studentů umění s obyvateli čínských vesnic, kteří by mohli být jejich prarodiči.
Wen Hui: „Chceme se soustředit na skutečný denní život, na to, co se právě odehrává kolem nás, na to, co právě cítíme. Proto náš soubor nese název Living dance – Živý tanec. Chceme klást otázky, ne hledat odpovědi.“

Délka: 90 minut, v angličtině bez překladu

18. 11. 15:00
Divadlo Archazásálí

 
Kulatý stůl na téma: Divadlo se sociálním přesahem

Divadelní tvůrci, pedagogové a producenti si položí otázku o významu divadla a jeho přímém vlivu na neuralgické body současné moderní společnosti. Obsahem jednotlivých příspěvků budou konkrétní příklady divadelní praxe z míst, kde se divadlo mnohdy stává jediným komunikačním prostředkem. Jak získat důvěru lidí, kteří primárně nemají o divadlo zájem? Jak získat jejich příběhy? Jak vypadá divadelní jazyk, pomocí kterého lze takové příběhy vyprávět?

Délka: 90 minut, v angličtině bez překladu

18. 11. 17:00
Divadlo ArchaMalý sál

 
Recepty s příběhem – gurmánský happening

Víte, jak chutná ten nejlepší koláč vaší sousedky? Co dává do guláše váš soused? Jak se dělá pravý arménský medovník? V každém receptu se ukrývá jeden příběh. Zveme vás na ochutnávku originálních dobrot i jejich příběhů. Gurmánský happening proběhne ve spolupráci festivalu AKCENT, sdružení Berkat a obyvatel uprchlického tábora v Kostelci nad Orlicí.
Přijďte ochutnatnebuďte zatáhlí!

18. 11. 18:00
Divadlo Archa – foyer

 
Campo / Ampe Brothers: Pokus o velké smíření dávných sporů Jakea a Petea

Představení Pokus o velké smíření dávných sporů Jakea a Petea je založeno na pouhém faktu, že Jake a Pete jsou skuteční bratři. Oba se narodili na Burundi a oba si pamatují hodně dobrého i zlého z doby svého dětství. Pieter se stal tanečníkem a choreografem, jeho bratr Jakob je zpěvákem skupiny The Germans.
Představení pracuje jak s jemnými nuancemi, tak s výraznými extrémy. Pieter jako tanečník objevuje svůj hlas, zpěvák Jakob rozkrývá možnosti svého těla. Někde nad všemi bratrskými bitkami a věčným usmiřováním se vznáší záliba obou bratrů v lehkém nekonfliktním humoru.
Jakob a Pieter se nemohou dočkat, až se s vámi o vše podělí! Nebuďte zatáhlí! Vezměte sourozence do divadla!

Koncept a režie: Pieter a Jakob Ampe, účinkují: Pieter a Jakob Ampe

Délka: 60 minut, bez jazykové bariéry

18. 11. 19:30
Divadlo ArchaVelký sál

fotografie: Phile Deprez

 
Závěrečný mejdan se skupinou Kyklos Galaktikos

Kyklos Galaktikos se teprve na konci loňského roku vynořili na hip hopové scéně, a to se svou první nahrávkou Osa dobra. A okamžitě začali být slyšet. Tematika jejich textů je neotřelá, zpracování vtipné, surově intimní, naivně pohádkové, zároveň však provokativní a vražedné. Hudba pohlcuje smysly svou různorodostí, dokáže uhranout temným beatem, ale přitom se neutápí ve schematičnosti. Kyklos jdou k jádru, na dřeň, sofistikovaně a hrubě, a přitom s nonšalantní elegancí.

Koncert uvede a festival zakončí Šárka Hojaková a Josef Fojt, známý jako „fanoušek, filmař a podivín“.

Délka: 60 minut, bez jazykové bariéry

18. 11. 21:00
Divadlo Archa - bar