Akcent - festival divadla s presahem
Sobota 17. 11.
Neratov – divadlo má (s)mysl: Cesta kolem světa za 14 dní

Divadelní představení, které vzniklo pod vedením studentů uměleckých škol s klienty chráněného bydlení v Neratově. Společně se jim podařilo vytvořit prostor, „ve kterém se fantazii meze nekladou“. Co přineslo 14 dní intenzivní práce postavené na improvizacích a dalších divadelních i hudebních cvičeních? Výsledek se dozvíte na pražské premiéře divadla, které (s)mysl! Divadlo Disk se promění v teleportační vzducholoď. Přijďte! Nebuďte zatáhlí!
Občanské sdružení Jiné jeviště se zaměřuje na divadelní tvorbu ve specifické skupině a hledá nové směry pro využití divadla. Projekt Divadlo (s)mysl již druhým rokem spolupracuje s občanským sdružením Neratov o.s. a Chráněným bydlením Domov.

Koncept a režie: Ondřej Mataj, Jan Lesák, Jan Čtvrtník a kol.

Délka: 60 minut, v českém jazyce

17. 11. 12:00
Divadlo Disk – DAMU

 
Příběh a jeho užití v akci - Divadelní dílna Marie Schejbal - 1. část

Víkendová dílna polské divadelní režisérky Marie Schejbal je určena všem, koho zajímají divadelní principy zaměřené na arteterapii. Dílna bude mít dvě části. První část „Dříve, než vstoupíme na scénu“ bude zaměřena na hry a skupinová cvičení, druhá část „Umění vizuálního vyprávění“ bude zahrnovat improvizace s objekty. Maria Schejbal od roku 2001 řídí kulturní a vzdělávací centrum Teatr Grodzki v Bielsko-Biała. Více než patnáct let vede dílny zaměřené na vzdělávání v oblasti divadla. V nich se mimo jiné soustředí na práci s drogově závislými. Maria Schejbal je autorkou několika publikací určených učitelům a odborníkům na vzdělávání.

Maria Schejbal povede dílnu  v anglickém jazyce bez přítomnosti překladatele. Akreditovaní účastníci festivalu Akcent mají na dílnu vstup zdarma. Zájemci hlaste se na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

17. 11. 13:00 – 16:00
Studio Archa, Zlatnická ulice

 
DOKTOR – In the Mekka of EVIL!

„Jsem DOKTOR, pocházím z Příbrami. Nyní žiji na cestě. Co dělám?“
Astrální léčení skrze obrazovku, putovní syntetická audio-vizuální performance s živou video instalací pro jednoho diváka.

Koncept: Matyáš Dlab, Petr Šprincl, Jan Kovář

Délka: 15 minut, v češtině nebo v angličtině

17. 11. 14:00 – 20:00
Karavan, ulice Na Florenci

 
Divadlo z Pasáže a Viera Dubačová – prezentace spojená s projekcí filmu Cizinec

Viera Dubačová je divadelní režisérka, aktivistka bojující za práva Romů, poslankyně, ředitelka festivalu Arteterapia a zakladatelka Divadla z Pasáže.
Divadlo z Pasáže je výjimečné divadlo. Jeho herci jsou lidé s nejrůznějšími druhy postižení. Jsou půvabní a talentovaní. Po dobu svého angažmá v Divadle z Pasáže spolupracovali s mnoha významnými režiséry, choreografy, hudebníky.
Film Cizinec dokumentuje práci herců pod vedením choreografa Jara Viňarského a Viery Dubačové na představení, které společně připravovali s divadlem Jump Start v americkém San Antoniu. Viera Dubačová s sebou přiveze dva vzácné hosty z Banské Štiavnice, romské aktivisty Jaroslava Koledu a Máriu Koledovou. Plány současného Divadla z Pasáže představí jeho současná ředitelka Eva Ogurčáková.

Cizinec (SK / 2011/ režie: Viera Dubačová / kamera a střih: Erik Bosse / 60´)

délka prezentace: 90 minut, ve slovenštině bez překladu

17. 11. 15:00
Divadlo Archazásálí

 
Recepty s příběhem – gurmánský happening

Víte, jak chutná ten nejlepší koláč vaší sousedky? Co dává do guláše váš soused? Jak se dělá pravý arménský medovník? V každém receptu se ukrývá jeden příběh. Zveme vás na ochutnávku originálních dobrot i jejich příběhů. Gurmánský happening proběhne ve spolupráci festivalu AKCENT, sdružení Berkat a obyvatel uprchlického tábora v Kostelci nad Orlicí.
Přijďte ochutnatnebuďte zatáhlí!

17. 11. 18:00
Divadlo Archa – foyer

 
VerTe Dance / Divadlo Archa: Simulante Bande

Dva zdraví, dva handicapovaní tanečníci. Něžné doteky, razantní údery a pády. Kde je hranice, kterou někdy nazýváme „konvencí“? Co se smí? Co je zakázáno, co povoleno? O čem se nemluví?
V tanečním představení SIMULANTE BANDE zkoumá dvojice choreografek Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (VerTe Dance) neotřelé možnosti pohybového vyjádření zdravého a fyzicky handicapovaného člověka, relativnost pojmu handicap i křehký kosmos mezilidských vztahů.
Své často neviditelné limity přetavily netanečnice Alena Jančíková a Zuzana Pitterová do neuvěřitelných výkonů, ve kterých jim „asistují“ profesionální tanečníci Helena Arenbergerová a Petr Opavský. Autorskou hudbu k představení vytvořila skupina DVA.

Koncept a choreografie: Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová, hudba: DVA, účinkují: Alena Jančíková, Zuzana Pitterová, Helena Arenbergerová, Petr Opavský

Délka: 60 minut, bez jazykové bariéry

17. 11. 19:30
Divadlo ArchaVelký sál

 
Divadlo Archa / Jana Svobodová, Jing Lu: Sólo pro Lu

Úspěšné představení Jany Svobodové a Jing Lu se po sérii hostování na evropských festivalech
vrací domů do Archy. Fascinující výkon Jing Lu vás zavede na čínské tržiště osmdesátých let, do milionového města Wu Hanu, o kterém jste možná nikdy neslyšeli. Přestože je Jing Lu na scéně sama, setkáte se s jejími příbuznými, se spolužáky nebo učitelkou tělocviku. S pomocí kytarového looperu a malé dřevěné skříňky, ve které „si přivezla pár věcí z Číny“, se vás zeptá: „Víte, kolik je Číňanů? Můžeme mít v Číně dvě děti?“
Lu vypráví příběh plný tragických událostí, nepřízně osudu a zároveň cesty za úspěchem. Ten je konfrontován s globálními otázkami dnešního světa a ambivalentním vztahem západní společnosti k Číně, který se pohybuje od obdivu k východním kulturámpo strach z ekonomické hegemonie.

Koncept: Jana Svobodová a Jing Lu, režie: Jana Svobodová, hudba: Michal Nejtek, účinkuje: Jing Lu

Délka: 90 minut, v českém a čínském jazyce a s anglickými titulky

17. 11. 21:00
Divadlo ArchaMalý sál