Akcent - festival divadla s presahem
Pátek 16. 11.
Prezentace občanského sdružení Ramus a premiéra filmu Honza překlenuje

Občanské sdružení Ramus již třetím rokem pořádá pravidelné volnočasové akce pro mladé lidi s postižením i bez něj. Na hudebně-dramatických dílnách, výletech a zejména na letních táborech v Novohradských horách vytvářejí situace, které učí vzájemnému respektu, kdy nezáleží na tom, kdo je v čem úspěšný a jaký je jeho zdravotní stav.
Prezentaci Ramusu bude předcházet premiéra filmu „Honza překlenuje“. Honza se pravidelně účastní akcí Ramusu: je to oddaný fanoušek a znalec české popové hudby, světových filmů či Formule 1. Film, jehož výrobu Honza sám ovlivňoval i svým formálním zpracováním, sleduje neúnavné tempo, se kterým Honza stříhá realitu s její televizní nápodobou. Co je však realitou, co jen její nápodobou a kdo koho ve výsledku překlenuje?

Honza překlenuje (ČR / 2012 / Honza Kudláček, Hynek Trojánek, Michail Verner / 40´)

Délka představení: 90 minut, v českém jazyce

16. 11. 15:00
Divadlo Archazásálí

 
Divadlo z Pasáže: Nekonečná krajina Peťa Hudca – scénický koncert

Peťo Hudec je herec Divadla z Pasáže v Banské Bystrici. Peťo Hudec je také mistr převleků, někdy vystupuje jako výpravčí železniční stanice, někdy ho potkáte jako kovboje, jindy jako policistu. Peťo Hudec je také muzikant. V domě chráněného bydlení v Banské Bystrici sedává dlouhé hodiny u klavíru, hudba jakoby mu přímo protékala prsty. Peťo je muzikant s downovým syndromem, prostřednictvím hudební improvizace nás nechá nahlédnout do světa svých představ a snů.
Spolu s Peťem si na festivalu AKCENT zahrají hudebníci Michael Romanyshyn a Jaryn Janek.

Účinkují: Peter Hudec, Michael Romanyshyn, Jaryn Janek

16. 11. 17:00
Divadlo Archa – Malý sál

 
Recepty s příběhem – gurmánský happening

Víte, jak chutná ten nejlepší koláč vaší sousedky? Co dává do guláše váš soused? Jak se dělá pravý arménský medovník? V každém receptu se ukrývá malý příběh. Zveme vás na ochutnávku originálních dobrot i jejich příběhů. Gurmánský happening proběhne ve spolupráci festivalu AKCENT se sdružením In Baze Berkat a s obyvateli uprchlického tábora v Kostelci nad Orlicí.
Přijďte ochutnatnebuďte zatáhlí!

16. 11. 18:00
Divadlo Archa – bar, foyer

 
PanoDrama: Slovo za slovo

Slovo za slovo (Word for Word) je představení dokumentárního divadla, které vypovídá o rasově motivovaných útocích na Romy v Maďarsku v letech 2008 a 2009. Představení vznikalo na základě více než šedesáti hodin rozhovorů s oběťmi útoků, jejich rodinami, sousedy a policejními úředníky. Tvůrci zpracovávali soudní protokoly, kladli otázky náhodným kolemjdoucím, zaznamenávali texty z blogu. Všechny texty zazní ze scény tak, jak byly zaznamenány, bez stylizace a dodatečných úprav.
„Word for word je prvním experimentem, který se snaží vytvořit pohled na kořeny nenávisti k Romům pomocí divadelních prostředků. Lidé začali mluvit o věcech, o kterých se v divadle nemluví a dosud nemluvilo...“
(Andrea Tompa, szinhaz.net, the online version of the Theatre Magazine, Színház)

Koncept a režie: Anna Lengyel
Účinkují: Gergely Bánki, Yvette Feuer, Anna Hárs, Róbert Orsós, Tamás Ördӧg, Márta Schermann, Zsófia Szamosi, Krisztina Urbanovits

Délka: 90 minut, v maďarštině s českým překladem a anglickými titulky

16. 11. 19:30
Divadlo ArchaVelký sál

foto: Margó Klecsán

 
Diskuze se souborem PanoDrama

16. 11. 21:00
Divadlo ArchaVelký sál