Akcent - festival divadla s presahem
Akcent 2012

Mezinárodní festival divadla s přesahem - 3. ročník

motto: Nebuďte zatáhlí!

Festival Akcent vznikl z naléhavé potřeby vytvořit platformu pro umění, které překračuje hranice mezi uměleckou tvorbou, sociálními problémy a politikou.

Organizátoři festivalu chápou umění jako unikátní prostředek komunikace, která není omezena pouze na tradiční konzumenty umění, na návštěvníky divadel, galerií a koncertních síní. Festival Akcent chce dát prostor dokumentárnímu divadlu, komunitnímu umění, sociálním intervencím, umění ve veřejném prostoru a prezentovat aktivity, které uměleckými prostředky vstupují na pole společensky prospěšné či společensky kritické činnosti. Festival Akcent chce prosazovat nový pohled na funkci umění v sociálním kontextu.

Třetí ročník festivalu Akcent zahájí projekt divadla CAMPOGentu - Dáme, dáme, dáme gól - Fotbalová opera. Jedná se o unikátní propojení světa sportu a světa divadla. Skupina mladých tvůrců, kteří si říkají Het Kip (Kuře) vytvoří představení přímo na míru Divadla Archa. Hlediště se proměníjeviště, fotbalovou tribunu, pomyslným hřištěm, prostorem pro diváky bude naopak jeviště Divadla Archa. Na scéně - tribuně se objeví početná skupinu performerů, kterou budou tvořit divadelní profesionálové, aktivní fotbaloví hráči i běžní fotbaloví fandové. Další představenínázvem Pokus o velké smíření dávných sporů Jakea a Petea pochází taképrodukce divadla CAMPO. Do intimního světa bratrského soužití nás zavedou tvůrci osobně. Jsme svědky krutých, laskavých a humorných her, které zná snad každý sourozenec. Místní Skupina VerTe Dance představírámci festivalu taneční projekt Simulante Bande, kde zdravým tanečníkům jsou partnery tanečnícihandikepem. Hudbu přímo na scéně vytváří skupina DVA. Z produkce Divadla Archa se dále představí projekt Jany Svobodové a Jing Lu - Sólo pro Lu. Autentický příběh čínské herečky a zpěvačky je konfrontovánglobálními otázkami dnešního světa. Dalšími hosty festivalu bude maďarský soubor PanoDramapředstavením dokumentárního divadla Slovo za slovo, ve kterém se autoři zabývají rasově motivovanými vraždami RomůMaďarsku. Dalšími hosty festivalu bude Wen Hui z pekingské aktivistické skupiny Living Dance Studio, Viera Dubačová a Eva Ogurčáková z bankobystrického Divadla z Pasáže, z Příbrami přijede diváky ze zatáhlosti "léčit" tajemný Doktor. Na zahájení a zakončení festivalu zahrají Allstar Refjúdží Band a Kyklos Galaktikos. Diváky čekají také gurmánské happeningy (recepty s příběhem, sousedské vaření), divadelní workshop polské režisérky Marie Schejbal a mnoho dalšího!

Třetí ročník festivalu Akcent budou tvořit divadelní představení a koncerty, prezentace, dílny, akce ve veřejném prostoru a projekce dokumentárních filmů.

Heslo letošního ročníku „Nebuďte zatáhlí!“ je výzvouaktivitě, kreativitě, radosti a lidské sounáležitosti.

Centrem festivalu Akcent 2012 budou všechny prostory Divadla Archa.

Patronem festivalu je socioložka Jiřina Šiklová.

Ředitelkou festivalu je Jana Svobodová.

Dramaturgický tým: Jana Svobodová, Ondřej Hrab, Henk Keizer, Petra Čechová