Akcent - festival divadla s presahem
FESTIVALOVÉ INFO
Přejděte prosím k informacm o letošním Akcentu
www.akcentfestival.eu
 
Slovo na úvod

Milí diváci,


vítejte na třetím ročníku festivalu AKCENT!
Heslem letošního Akcentu je: „Nebuďte zatáhlí!". Symbolem pak „Osobní opona". Jedná se o skutečnou osobní oponu, nový výrobek, o kterém jsme přesvědčeni, že se se brzy dostane do sítí supermarketů a prosadí se na domácím i světovém trhu. Má skvělý marketingový potenciál. Osobní opona, je totiž něco, po čem lidé touží. Umožní člověku, pokud vidí něco neznámého, nepříjemného či podezřelého, prostě zatáhnout a jako divák v klasickém divadle se oponou oddělit od dění na scéně. Náš festival je určen těm, kteří by si osobní oponu nikdy nekoupili. Nechtějí být pasivními pozorovateli dění kolem nás. Nechtějí se schovávat za oponou. Ani si vybírat jen jeden úhel pohledu na svět. Akcent je tu pro vás, kteří nechcete být "zatáhlí".
Pro letošní ročník festivalu Akcent jsme pro vás připravili divadelní představení, hudební akce, výstavy, diskuze, prezentace projektů, které záměrně porušují onu pomyslnou hranici mezi diváky a těmi, kteří stojí na scéně. Divadlo je součástí života a my jednou jako diváci a podruhé v roli umělců se společně dělíme o naše vlastní příběhy, zážitky, strachy a radosti. Napřiklad představení Dáme, dáme, dáme gól! vlámského souboru Het Kip (CAMPO) vznikalo spolu s fanoušky fotbalu, sousedy, diváky Divadla Archa. A to je jen začátek!
Festival Akcent 2012 začíná! Těšíme se na vás a nebuďme zatáhlí!

Jana Svobodová, ředitelka festivalu

 
Dáme dáme dáme gól! - Fotbalová opera

Takové divadlo jste ještě nikdy neviděli! Poprvé v historii se na scéně setkají skuteční fotbalisté a skuteční fotbaloví fanoušci s herci a divadelními tvůrci. Představení, které zahájí festival Akcent, vznikalo na míru českému prostředí přímo v Divadle Archa. Hlediště Archy se promění v tribunu-jeviště, diváci zaujmou místo na pomyslném hřišti-jevišti. Zatímco diváci nespouštějí oči z jeviště-tribuny, kde vzniká celá řada komických situací, ale i situací plných dramatického napětí, oči herců na tribuně se upínají k pomyslnému utkání, které celé představení razantně frázuje. Fotbalová opera je představení plné hudby, zpěvu a strhujících choreografií, které vycházejí z reálné zkušenosti zúčastněných milovníků fotbalu. Inscenace Dáme, dáme, dáme gól! – Fotbalová opera je poctou všem fanouškům, zároveň však není lhostejné k hrubým projevům, které fotbal bohužel také doprovází.

Koncept a režie: Het KIP / CAMPO: Yahya Terryn, Lien Maes, Gilles De Schryver, Oliver Roels.

Tvůrci belgického divadla CAMPO, kteří si říkají Het KIP (Kuře), budou po celou dobu přípravy představení konzultovat s odborníky na české fotbalové prostředí. Skupina povede po dobu čtrnácti dnů sérii divadelních dílen, na kterých se budou pravidelně setkávat všichni zúčastnění - dobrovolníci z řad fanoušků i hráčů fotbalu, herci, studenti uměleckých škol a další zájemci.


Hledáme všechny, kteří se chtějí podílet na vzniku projektu a zároveň se stát jeho součástí. Hledáme všechny, kteří se nebojí hlasitě fandit fotbalu na divadle! Zapojte se do zkoušek a pojďte si za/hrát.

Harmonogram zkoušek:

říjen
19.10. – 18:00 -21:00
20.+21.10. – 14:00 -17:00

listopad
5.-9.11. – 15:00 -17:00 NEBO 18-20:00 /zkoušky budou probíhat ve dvou skupinách, dle vašich časových možností/
10.-14.11. – 18:00 -21:00
15.11. – zkouška celé odpoledne, 19:30 slavnostní premiéra
Na zkouškách zajistíme občerstvení a na poslední dny společné večeře pro všechny.

Pro více informací a přihlášení prosím kontaktujte koordinátorku projektu:
Lucie Špačková, lucie.spackova@archatheatre.cz, tel: 723 178 635

 
Výzva k účasti na dílně Marie Schejbal

Víkendová dílna polské divadelní režisérky Marie Schejbal je určena všem, koho zajímají divadelní principy zaměřené na arteterapii. Dílna bude mít dvě části. První část „Dříve, než vstoupíme na scénu“ bude zaměřena na hry a skupinová cvičení, druhá část „Umění vizuálního vyprávění“ bude zahrnovat improvizace s objekty. Maria Schejbal od roku 2001 řídí Kulturní a vzdělávací centrum Teatr Grodzki v Bielsko-Biała. Více než patnáct let vede dílny zaměřené na vzdělávání v oblasti divadla. V nich se mimo jiné soustředí na práci s drogově závislými. Maria Schejbal je autorkou několika publikací určených učitelům a odborníkům na vzdělávání. Maria Schejbal povede dílnu v anglickém jazyce bez přítomnosti překladatele. Akreditovaní účastníci festivalu Akcent mají na dílnu vstup zdarma. Zájemci hlaste se na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Příběh a jeho užití v akci - Divadelní dílna Marie Schejbal

17. 11.–18.11. 2012 13:00–16:00

Studio Archa, Zlatnická 8